«Из камня его гимнастерка…»

В самому центрі селища Сахновщина, на центральній алеї парку розташовано меморіал Слави на честь перемоги в Великій Вітчизняній Війні. Згадаємо сьогодні історію й

Подробнее...

Авторизация

Как Вы узнали о сайте


Создано 05 Май 2018 Автор: Демченко Юрий
Печать

Кожне покоління має своїх героїв, свої уподобання та життєві орієнтири. Але не можна ігнорувати факту, що життя дуже складне і воно міняє багато чого поза нашими бажаннями й прагненнями. Цікаво як змінювалося ставлення до Дня Перемоги за весь час після того, кали її здобули дуже дорогою ціною. Відслідкуємо це на основі архівних матеріалів, наданих краєзнавчим музеєм (матеріалів опублікованих в районній газеті).

Першим примірником святкового номеру газети, який вдалося знайти є «районка» за 9 травня 1956р. Тоді вона ще носила назву «Комунар».

01 

 

 

 

 

 

 

В редакційній статті говориться: «Перемога над фашистськими агресорами була здобута завдяки могутності радянського державного і суспільного ладу, морально-політичній єдності і дружбі народів нашої країни, організуючій і спрямовуючий діяльності Комуністичної партії.

 

02Побідоносно закінчивши війну, радянський народ за короткий строк залікував рани, заподіяні війною, далеко позаду залишивши, ті економічні рубежі, на яких війна перервала його мирну працю.»

Зрештою це основні меседжі цього номеру, в якому вміщено багато матеріалів про те, як бувші фронтовики несуть трудову вахту на різних ділянках.

Крім цього розміщене цікаве фото першого пам’ятника загиблим воїнам, який був встановлений в парку селища.

В той час міністром оборони СРСР був уславлений полководець, «маршал перемоги» Г.К.Жуков. В номері є його наказ з поздоровленням и та вказівками на проведення святкового салюту.

03

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1975 рік. Минуло 30 років після війни, виросло нове покоління. «Районка» вже мала теперішню назву. Святковий номер вийшов в двокольоровому варіанті, що тоді бувало доволі рідко. 

04

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Практично весь номер присвячений цій події. З редакційної статті хотілося б навести такі рядки: «Геройськи билися з ворогом наші земляки – сахновщани. Понад 8 тисяч їх перебувало в діючий армії. Близько 3 тисяч нагороджено орденами і медалями Союзу РСР. Дев’ятьом з них присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. Це М.М.Попудренко, М.П.Вовк, В.А.Колеснік, І.С.Кіпоть, А.М.Сулима, М.Я.Гужва, М.В.Остапченко, М.А.Завірюха, М.Д.Калініч. Героїзм і відвагу <в боротьбі> з ненависним ворогом виявили сахновщани О.В.Каніболоцький, М.В.Бридня, Б.В.Сидлренко, Ф.П.Приходько, М.Г.Пахущий, М.М.Чалий, П.Ф.Заєць, І.П.Шкребець, М.Є.Рясний, К.К.Проскурня і багато, багато інших.»

«Минуть віки, а подвиг нашого народу так само яскраво пломенітиме на скрижалях історії. Він нагадуватиме новим і новим поколінням, що саме наша країна винесла на своїх плечах основний тягар другої світової війни, заступила шлях німецькому фашизмові до світового панування. Саме наш народ ціною неймовірних зусиль і жертв, ціною життя мільйонів своїх відважних синів і дочок врятував майбутнє світової цивілізації, прогресу і демократії.»

В газеті вміщено багато цікавих матеріалів про фронтовиків, їх спогадів про ті незабутні дні, про своїх товаришів. Ось деякі з них.

 

05 06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В цей час маса літературних та мистецьких творів, зустрічі з живими фронтовиками сформували в підростаючого покоління романтично-героїчне уявлення про війну. Тема Перемоги стала важливим елементом патріотичного виховання підростаючого покоління.

1995 рік. Минуло піввіку після закінчення війни. Ще одне покоління сахновщан почало свій життєвий шлях вже без Радянського Союзу. Святу присвячено два номери від 6 та 13 травня. 

07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наведемо один абзац з редакційної статті:

«Відтоді минуло півстоліття. За цей час відбулися разючі зміни. Нащадки фронтовиків свято пам’ятають про їх героїчний подвиг. Урочисті відзначення Перемоги були і залишаться одним з головних свят нинішнього і прийдешніх поколінь. На них виходять і беруть активну участь не тільки учасники і свідки військового лихоліття. Свято Великої Перемоги – всенародне свято. На братські могили загиблих в ці дні сини і доньки, онуки і правнуки кладуть квіти як вияв пам’яті і шани, любові до тих, хто життям і кров’ю своєю здобув свободу.»

Кожне слово віє щирістю. Ніхто не зміг би знайти ні краплини фальшу в цих словах. І головне, що ці почуття були притаманні абсолютно всім.

Багато матеріалів про ветеранів. На жаль низька якість друку не дає можливості навести їх всі. Наведемо лише один.

 

08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стало популярним поздоровляти ветеранів через газету. З 50-річчям Перемоги поздоровляли Виконком Сахновщинської районної Ради народних депутатів та Голова обласної Ради народних депутатів О.С.Масельський.

09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В газетах розміщено матеріали про проведення різних заходів на честь ювілею Перемоги серед самих широких верств населення.

 

10

11

 

 

 

 

 

 

 

   

    Насторожує фраза про «нові підходи до теми світової і Великої Вітчизняної війни». Дуже сумнівно, що фронтовик Микола Іванович Ткаленко брав би участь в цій конференції, якби знав, що «нові підходи» приведуть переміщення акцентів в цьому святі з героїчних постатей воїнів-визволителів-переможців на невинні жертви війни. Мабуть вся унікальність цього свята саме й полягає в тому, що в ньому перемішані найбільш яскраві вияви людських почуттів – це сльози радості та сльози горя. Але життя перемагає. Воно перемагає завжди. І ті, хто загинув не діждавшись Перемоги для нас теж переможці, а не «невинні жертви».

2015 рік. Багато чого сталося в нашій країні. Піднімається нове покоління, на яке ми всі покладаємо багато надій. Як воно буде сприймати це свято? Яке місце воно займе в їхньому житті.

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В номері дуже багато поздоровлень зі святом. Тільки офіційні від влади та депутатів займають першу сторінку. Поздоровлення від голови облдержадміністрації Ігоря Райніна починається з таких слів: «Вперше ми відзначатимемо дві дати. Вони дуже важливі і тісно пов’язані одна з одною. 9 травня – святе для нас свято, День Перемоги. 8 травня Президент України оголосив Днем пам’яті та примирення.»

На другій сторінці газети розміщено уривок з радіоповісті про ветерана війни Героя Соціалістичної Праці Олексія Олексійовича Гавриша. Цікавою також видається розповідь про нелегку долю жінок в часи війни.

Традицією стало розміщувати статті-спогади про ветеранів-земляків. 70-річчя Перемоги теж не стало винятком.

13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зверніть увагу на останній абзац - «Пам'ять про великий подвиг ветеранів завжди буде в наших серцях». Хочеться щоб ці слова ніхто і ніколи не піддав сумніву. Особливі побоювання виникають сьогодні, коли ми чуємо про ініціативи перенести свято з 9 на 8 травня. Знову хтось намагається переписати історію і це викликає тривогу в багатьох людей.

Підростає покоління, яке пам’ятає ветеранів тільки по портретах. Яким буде їх ставлення до цього свята складно спрогнозувати. І тому не можна сіяти в їх душах сумніви, що їх діди та прадіди були жертвами і всім нам потрібне примирення. Примирятися потрібно було тоді, коли вони були ще живі. Без них чіпати історію ми не маємо права, бо вони пішли з життя впевненими в своїй правоті.

В наближенні свята кожен повинен запитати себе – що для мене особисто значить День Перемоги? Дехто відчуває це як свіжу рану, дехто як застарілу вже зажившу рану. Але нічого не може затьмарити радість від ПЕРЕМОГИ і гордість за свій народ, який завоював її. І як завжди залишаються актуальними знамениті слова Юліуса Фучика, замученого в гестапо чеського антифашиста: «Люди, я любив вас. Будьте пильними!»

 

 

 

Добавить комментарий

Защитный код
Обновить

Последние новости

Read more... Молоді таланти нашої Сахновщини

Лариса Савицька. Запам’ятайте це ім’я. Пройде багато років і Ви згадаєте як в

Read more... Фестиваль конкурс «АРТ Причал»

1-й міжнародний фестиваль конкурс «АРТ Причал»  відбувся в м. Одесі з 6 по 9 липня